Před časem jsme udělali chybu a cítíme potřebu ji napravit. Publikovali jsme totiž printscreen rozhovoru s tou holkou, Gabriel Jiráčkovou, která si ochotně nechá říkat „první česká barbie“, ačkoliv tuhle pseudocelebritní kategorii dávno okupuje nějaká Dominika. Proč to byla chyba? Protože ta holka není ani barbie, ani bimbo barbie – přinejmenším ne tak, jak my tyto pojmy chápeme. Důvodů je pro to mnoho.

1. Nevypadá jako barbie
První problém je, že ta holka téměř jako barbie nevypadá. Necheme ji ranit, ale kde přišla na to, že barbie musí nosit několikacentimetrové nehty a mít místo řas dva smetáky? Ne, bimbo barbie je provokativní, ale není to maškaráda hraničící s parodií. Určitě existují různé úlety, které plní stránky bulváru, jako jsou Pixee Fox nebo Kristyna Martelli, ty ale patří do skupiny „freaks“ – dá se jimi v dílčích případech inspirovat, aby ale bimbo barbie usilovala o vyjmutí žeber nebo chtěla mít gigantický zadek, to není příklad vhodný následování a jeho místo je správně v rubrice kuriozit a obskurností. Všichni máme své vzory, ale zbláznit se do komiksové postavy znamená stát se zaručeně monstrem, který bulvár s oblibou každý půlrok otočí jako kuriozitu, kam až může zajít nezdravá posedlost. Je to stejné, jako přepumpovaní svalovci na steroidech – čeho je moc, toho je příliš.

2. Touha po slávě, snaha nacpat se všude
Média ráda navzájem sdílí obsah, sami jsme to zažili, když se o Barbie Akademii začaly zajímat různé bulvární škváry v Česku i Slovensku a začaly si třeba vymýšlet, že „Češky chtějí být tupé“. Stačí vypustit jednu vlaštovku a strhne se lavina, tomu rozumíme. Jenže ta holka holka v tom není nevinně a jde tomu neustále naproti – ochotně rozdává rozhovory, ze kterých se pokaždé dozvíme 1) že údajně vždy chtěla být barbie, 2) že si chce nechat vyjmout žebra, 3) úplně zkreslenou představu o tom, co je to bimbo barbie, ať už z důvodu vzhledu nebo cílů, o které má usilovat. Je to stejné, jako s Dominikou Myslivcovou – barbie není růžová kravka, u které se všichni tváříme, že nejde o sex a že ji chlapi nechtějí chytit za vlasy a zezadu jí předvést, jak skvěle jim funguje viagra.

Už v samotném principu je tohle celé špatně: Bimbo barbie není entertainer, celebrita a nehoní se za slávou. Není to zpěvačka, která si vybírá muže a fanoušky, to oni si vybírají ji. Nediktuje si, přinejmenším ne veřejně, jaký chlap musí nebo nesmí být, svým vzhledem se snaží líbit každému a je diskrétní. Ta holka se naproti tomu snaží zuby nehty o pozornost už léta.

Jak se dočtete v našem Manifestu bimboismu: Bimbo je jako západní gejša, která se soustředí na to činit druhým život jednodušší a hezčí. Bimbo není jádrem ekonomiky, ale všichni ti, kteří jimi jsou, potřebují obveselení, lichocení, odpočinek a potěšení. To bimba poskytují a proto jsou esenciální. Bimba jsou mnohem obsáhlejší než „děvky“ a „šlapky“ v tom, že je to celý jejich životní styl a ne jenom sex.

3. Není děvka
To souvisí zejména s dalším bodem, ale je třeba říct, že ta holka není děvka. Jestli jste před pár dny četli našich 13 naprosto nevědeckých vodítek, že by mohla být děvka!, tak víte, že stát se bimbo barbie znamená mimo jiné stát se děvkou. I tady se hodí připomenout něco z Manifestu bimboismu: Disrespekt vůči bimbo dívkám je daný tím, že bimbo je často neodmyslitelně závislá na muži kvůli času, který tráví tím, aby se stala skvělou bimbo. Není to zrovna praktické – tělocvična, solárium, manikúra, pedikúra, depilace, nakupování, vlasy, make-up a zůstat přitom pořád v dobré náladě pro svého muže – když by zároveň pracovala 40 hodin týdně. K tomu nedojde. Takže ano, bimbo obvykle závisí na mužích. Zadaná. Rekvizita. Trofej. Mazlíček.

4. Je jí 17
Víme, že věk není všechno, ale proboha, barbie není malá holčička, která chce být nějakou dětskou panenkou nebo postavou z komiksu. Zvlášť bimbo barbie definuje její sexualita, má k sexu podobný přístup jako leckterý chlap a sex má zažitý – zná svoje tělo a přesně ví, jak reaguje na sexuání i nesexuální podněty. Podporovat 17letou káču, aby toužila po vyjímání žeber, silikonu a botoxu, může jenom někdo, kdo nechápe, že téhle káče nenávratně ničí její psychiku a úsudek, protože ještě nemá dostatečnou zkušenost. Je něco jako 17letý hejsek, který by rád řídil auto na rodinnou dovolenou do Chorvatska po tom, co přišel v pátek ze školy. Zvlášť, když se z téhle holky stane „freak barbie“, bude nejpozději ve třiceti na konci svojí cesty. A to už budou mnohem bolavější články, než je tenhle.

5. Dává špatný příklad
Barbie Akademie dává ženám příklad, jak naložit se svým životem a říká, že je v pořádku, aby byly děvkami, domácími mazlíčky a trofejními manželkami. To pro veřejnost není zrovna ideální příklad, pořád se ale snažíme apelovat na jejich vnitřní hlas, nechceme měnit běžné holky, chceme dodat kuráž těm, které v sobě cítí bimbo barbie, které by se tak chovaly i kdyby žádné pojmy jako bimbo nebo barbie neexistovaly. Ta holka naproti tomu taky netvrdí, že by jí někdo měl následovat, ale udělat ze sebe „první českou barbie“ a založit svůj program na emocionálním příběhu o šikaně, kterou nakonec vyřeší až vyjmutí žeber – to není organický zrod barbie, ale případ pro psychiatra. Postavit zbytečné a nebezpečné extrémy na první místo, aniž by tomu předcházely propacované kroky, které popisujeme ve článku Jak se stát opravdovou bimbo?, je postavené na hlavu. Bizarně, až nechutně potom působí akce typu Barbie míří do Fontány, kde má v obchodním centru proběhnout talk show označená jako „vhodná pro děti“. Tohle v žádném případě není nic pro děti.

6. Má otřesný vkus
Nebudeme rozvádět její pouťový vkus a nebo nošení pyžama, ale podívejte se někdy na Loredanu Chivu, Denise Ayverdi, Lelu Ceterovou, Katyu Sambucu nebo Sarah Marie Summer. Hned pochopíte, v čem spočívá ten rozdíl. Tečka.

V zádném případě nechceme říct, že by všechno, co ta holka dělá, dělat nesměla, nebo by s tím měla přestat. Je to jen na ní. Jenom jsme cítili potřebu nabídnout naše stanovisko k tomu, že není bimbo barbie, a přidat pár rad, zejména těm, které by snad chtěly Gabriel následovat. Přestože tudy cesta ke štěstí nevede, Gabriel přejeme hodně síly, aby nedopadla jako její vzor, freak Kristyna Martelli, která před pár dny zemřela, udájně po další snaze o zvětšení jejího už tak morbidního pozadí.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s