Na světě je tolik krásy, zazní ve filmu Americká krása. Je to pravda. Zvlášť, když propadnete světu bimbo barbie, jejichž hlavním a posvátným účelem je dělat náš svět krásnějším, začnete krásu vnímat jako něco, o co je možné usilovat lidským snažením, co je možné dosáhnout prostřednictvím úprav těla, vzhledu a stylu. Jako něco dostupného. Nic jako přirozená krása totiž jako objektivní měřítko neexistuje – existují sice ideály a různými kulturami sdílené představy o tom, co je přitažlivé, nejde ale říct, že jedna žena je z nějaké vnitřní nedosažitelné a nesrozumitelné podstaty krásná a druhá ne. Přístup bimbo barbie je v tomhle velice demokratický, protože krásu stanovuje a vnímá na pozadí lidské snahy, ne na základě tajemné magické formule. Přiznává, že jde o západní ideál zformovaný pornem, patriarchátem a módním a kosmetickým průmyslem, který se rozšířil spolu s globální ekonomikou po celém světě. Je utlačivý, rasistický a ničivý a zanechává za sebou miliony žen nespokojených se svým tělem a vzhledem, protože jsou za ním peníze a protože většinu žen diskvalifikuje hned na začátku, když jim životní loterie nenadělí vlohy ke štíhlé, symetrické postavě. V tom je ideál bimbo barbie zákeřný, protože vyžaduje základ, na kterém by se dalo stavět.

Že je ale možné a dnes i nutné dosahovat ideálu lidským snažením, dokazuje mnoho krásek, které na sociálních sítích sbírají statisíce followerů. Příkladů dnes obdivovaných bohyň, které bývaly podle měřítek té samé kultury vyloženě ošklivé, je velmi mnoho. Z nějakého důvodu se však nevzívá jejich umělá dokonalost, perfekce dosažená plastikami, výplněmi, make-upem, správným střihem prádla a oblečení, podpatky a doplňky – v nějakém smyslu jsou přitom všechny tyto záležitosti naprosto totožné, protože zasahují do lidské přirozenosti (od slova při-rodit), jen se liší míra zásahu – ale mluví se o jejich „přirozené kráse“, ukryté tam někde uvnitř. Jenže výzkumy ukazují, že lidé hodnotí na základě vnějšího vzhledu a krásná, upravená tvář je pro ně odrazem lepšího vnitřního já. Přístup bimbo barbie se vyznává ze své lásky k umělé kráse. Umělé krásky nechce nějak ponižovat a omlacovat jim o hlavu, že nebyly krásné od svého narození. Nepěstuje dvojí morálku a naopak proti ní vystupuje, jak se dočtete v Manifestu bimboismu.

Zmíněných příkladů je tedy hodně. Mohli jste se o tom přesvědčit v jednom za našich prvních postů na blogu, který ukázal, jak ošklivé nebo tuctové byly podle měřítek dnešního mainstreamu Evelin ScavoVoksan Virág, Katya Sambuca, Nicolle Janků, Josie Stevens, Courtney Stodden, Bianca Dragusanu (!), Olesya Malibu, Sanja Jojic, Sofie Dohnalová… za moc ale nestály ani Denise Ayverdi, Lela Ceterová nebo Loredana Chivu. Skvělým příkladem jsou ruské blogerky, většinou plnící kategorii „10 hottest instagram models“: Nita Kuzmina, Olesya Malinskaya, Alena Shiskova, Katya Jujanew, Anyuta Rai, Sveta Bilyalova, Alexandra Repnitskaya a mohli bychom pokračovat donekonečna.

Zmínili jsme i Loredanu Chivu, rumunskou barbie, kterou bychom bez váhání zvolili mezi tři nejdokonalejší barbie celého světa. Její případ je stejný – ošklivka našla své místo ve světě ve vzhledu dokonalé, lidské panenky. Její cestu jsme zachytili už ve dvou videích: „Life Is Fun. For a Bimbo.“ a „The Way of Barbie“. Užijte si je a oslavte s námi dokonalost umělé krásy, dokonalost lidského výtvoru!

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s